Zwiastuny rozwodu: krytyka

Portal Sos Rozwód

Niektóre negatywne postawy w małżeństwie mogą być dla związku wręcz zabójcze. John M. Gottman, autor książki "Siedem zasad udanego małżeństwa" wyszczególnia cztery takie zwiastuny rozwodu: krytykę, pogardę, postawę obronną oraz mur obojętności. 
Razem z Elżbietą Bielnicką - Moc, mediatorką we Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, przyglądamy się pierwszemu z nich: krytyce.  


Jeśli wierzyć Johnowi M. Gottmanowi – krytyka jest dla małżeństwa zabójcza. Czy to oznacza, że w związku nie wolno nam zgłaszać sprzeciwu, niezadowolenia, niezgody? Wolno a nawet trzeba - to zdrowe i potrzebne dla naszej małżeńskiej komunikacji. Kiedy więc sygnalizowanie problemu staje się niszczącym dla związku krytykowaniem? Elżbieta Bielnicka – Moc odpowiada: gdy krytykowanie jest permanentnie, gdy jedna ze stron czuje się tym raniona, gdy konkretne małżeństwo ma nawyk rozmawiania ze sobą właśnie w taki sposób. 

Narzekanie i krytykowanie to nie jest to samo 

Autor "Siedmiu zasad udanego małżeństwa" wyraźnie rozgranicza narzekanie od krytykowania. Dla lepszego zobrazowania różnicy pomiędzy narzekaniem a krytykowaniem - poniżej zamieszczam przykład z w.w. książki: 
 
Narzekanie: Nie ma już benzyny. Dlaczego nie zatankowałeś? Przecież obiecałeś? 
Krytyka: Dlaczego nigdy o niczym nie pamiętasz? Tysiąc razy Ci mówiłam, że masz zatankować, a ty nic. 

Żona ciągle krytykuje, mąż ciągle krytykuje – co z tym zrobić? 

Nasze dialogi małżeńskie nie muszą być idealne - zazwyczaj takie nie są. Jednak warto przyjrzeć się temu co i w jaki sposób mówimy do męża czy żony. Czasami krytyczna forma komunikacji jest wyniesiona z własnego domu rodzinnego, czasami jest naszym nawykowym sposobem komunikacji w małżeństwie, zawsze – niszczy związek.  

Trudno jest wytłumaczyć krytykującemu współmałżonkowi, że jego czy jej zachowanie jest raniące, że jest rodzajem agresji. Co więc zrobić, jeśli zauważymy, że krytyka rozpycha się w naszym związku i oddala nas od siebie nawzajem? Elżbieta Bielnicka – Moc przestrzega przed postawą: skoro ja jestem krytykowana to nie pozostanę dłużna - oddam krytykę! Takie zachowanie nakręca spiralę przerzucania się ostrymi, oceniającymi słowami.  
Mediatorzy, psychologowie, terapeuci par regularnie przypominają: jeśli musisz skrytykować - skrytykuj zachowanie współmałżonka a nie jego samego. Elżbieta Bielnicka – Moc zachęca do prostego komunikatu: Twoje zachowanie, Twój sposób mówienia do mnie - rani mnie. Wspólnie poszukajmy rozwiązania 

 
Więcej o krytyce w związku, o badaniach, które przeprowadzili Państwo Gottmanowie oraz o tym, jak uzdrowić małżeństwo - dowiesz się z rozmowy z Elżbietą Bielnicką - Moc, którą w całości wysłuchasz po kliknięciu TUTAJ >>

Mogą cię zainteresować

HTML Button Generator